pvp serverler
  1. Pvp Serverler
  2. Blog
  3. Metin2 Pvp Kurulum
  4. Filezilla Files Bölümleri ve Açıklamaları
Yayınlanma Tarihi:

Merhabalar,

Filezilla ile oyun sunucumuza bağlantığımızda ve game files yani oyun dosyalarımızın yer aldığı klasöre geldiğimizde bilmediğimiz birçok klasör karşımıza çıkıverir. Elimden geldiği kadar bu dosyaları açıklamaya çalışacağım. Öncelikle filezilla bağlanalım ve usr/game dizinine gelelim.

usr/game dizini

filezilla game dosyası

Bu bölümde oyun kapatma & açma, temizlik ve yedekle shlerimiz bulunuyor. Bu shler her firmada yer alıyor. Hatta gördüklerinizden daha gelişmişi bile olabiliyor.

Channel1, channel2, channel3 ve channel4 bildiğiniz gibi kanallarımızın dosyaları. İçlerinde bulunan her dosya aynı. Yalnızca CONFIG dosyaları farklı ki onlarda da yalnızca giriş portları farklıdır. Game99 da aynı şekilde bir server ancak kanallar dışında kalan bölümleri alır. Örnek olarak ox haritasını verebiliriz. Game99 klasörünün diğer channellardan farkı ise CONFIG içinde hem portların farklı olması hem de harita numaralarının farklı olmasıdır.

Logs içinde ise kanalların kısa yolları var ve bu kısa yollar içinde PTS logları tutuluyor. Zaman zaman temizleseniz iyi olur.

Burada bir de share klasörünü görüyoruz. Bu klasör en önemlileri olduğu için bu klasörü açıp tıpkı usr/game dizinini incelediğimiz gibi inceleyeceğiz.

usr/game/share dizini

Bu bölümde ise game, auth ve db dosyaları yer alıyor. Bunun yanında önemli klasörler de var. Birazdan onlara da geçeceğiz. Her yerde okumuşsunuzdur game dosyasına diff atma diye, işte o diffler burada bulunan game dosyamıza atılıyor. 2012 yılından sonraki tüm fileslarda game ve auth dosyaları aynıdır. Yani game dosyasına diff attınız diyelim. Adını değiştirip auth olarakta atmalısınız.

usr/game/share/locale/turkey

Tüm metin2 pvp serverlerin göbeği burasıdır. Bir filesı files yapan tüm faktörler aslında tam da bu dizindedir. Bu dizinde map ve quest klasörleri bulunuyor. Onun dışında da birçok txt mevcut.

usr/game/share/locale/turkey/map

Oyundaki tüm haritalar burada yer alır. Bir boss eklerken, bir npc eklerken işimiz bu klasörde ekleyeceğimiz haritaları bulmakla başlar.

usr/game/share/locale/turkey/quest

Bu bölümde ise object klasörü bulunur. Bunun dışında da açılmayı bekleyen questler yer alır. Yani questler .quest veya .lua uzantısı ile bu dizine atılır ve sh make ya da ./qc komutu ile questler açılır ve object klasörü içinde uygun yere gider.

usr/game/share/locale/turkey/object

Object klasörü içinde aklınıza gelebilecek her şey yer alır. Tüm questlerin açılmış yerleşmiş hali burasıdır. Burada göreceğiniz tüm boss ve npc kodları içerisinde görevler yer alabilir. Mesela 1093 içindeki kill klasörünün içinde yer alan start dosyası azrail kesildiğinde ne yapacağına karar verir. Tüm pvp serverlerdeki duyuru sistemi bu şekildedir.

usr/game/share/locale/turkey/notarget

İçerisinde kill, login vs. klasörler bulunur. Örneklerle açıklayacağım, login klasöründe mesela give_basic_weapon.start bulunuyor. Burada oyuncunun başlangıç ayarları yapılıyor. Hatta bununla ilgili bir yazımız vardı: Metin2 Pvp Başlangıç Ayarı. Oyuncu login olduğunda bu dosyamız çalışıyor ve işlem yapıyor. Kill klasöründe ise oyuncu öldüğünde çalışacak sistemler yer alıyor. Mesela öldüğünde şebnemler sıfırlanacaksa buradan sıfırlanıyor. Şebnem sıfırlanmama bugından hepimiz haberdarız. Sebebi ise kill klasörü içindeki dosyasının tam yapılandırılamaması.


Bir önceki yazımız olan Metin2 Pvp Navicat Tablolar ve Açıklamalar başlıklı makalemiz size bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.


Benzer Yazılar

» Sh Make Yazmadan Quest Aktif Etmek
» Metin2 Serverinizde Küfür ve Reklam Engelleme
» İtem Dönüşümü Oluşturma
» Metin2 40K Files Önemli Açıklama
» Metin2 Pvp Server Adı Değiştirme
cron işi