pvp serverler
  1. Pvp Serverler
  2. Wiki
  3. Metin2 Pvp Nedir?
Yayınlanma Tarihi:

Metin2 bildiğiniz gibi günümüzde halen oynanan başarılı mmorpg oyunlarından biridir. Bu oyun yıllardır oynanmakta ve çok popüler olmasından dolayı da pvp oyuncuları farklı tatta zevkli oyunlar arayışına girmişlerdir. Bu arayışı gören girişimciler internet üzerinde bulunan metin2 oyununun açık kaynak kodlarını elde ederek mevcut oyun özelleriklerini kendilerine göre düzenleyip, daha kolay ve eğlenceli bir oyun olarak sunmak istemişlerdir. Bu durumda oyuncular iki seçenek arasına kalmışlardır. Bunlardan biri metin2 oyununu doğrudan oynamak, diğeri ise metin2 için açılmış özel sunucularda yer almak.

Metin2 Pvp Ne Anlama Gelmektedir?

Metin2 pvp anlamı: pvp, ingilizcesi player versus player olan tam anlamıyla oyuncu savaşı anlamına gelen baş harflerinin kısaltılmışıdır; metin2 pvp ise oyunlarının genellikle savaş odaklı özel metin2 sunucusudur. Bu durumda bu kelime metin2 ile yanyana geldiğinde savaş odaklı metin2 oyunu anlamına gelmektedir. Normal metin2 oyununun zor olmasından dolayı pvp'den ziyade pve yani yaratıklarla daha çok vakit geçirilmektedir. Bu sebeple pvp serverler'in tercih edilmesi daha da öne çıkmaktadır. Pvp'nin bir diğer kullanım anlamı ise private kelimesinin kısaltılmışıdır. Pvp Server oyuncularının bir kısmı aramasını pvp olarak yaparken, bir kısmı da private serverler olarak yapmaktadır. Private Türkçe'de özel anlamına gelmektedir. Kurumsal şirket olan metin2, oyun dosyalarını paylaştığından bu yana metin2 özel oyunları açılmış ve günümüzde onlarca aktif özel pvp sunucusu bulunmaktadır. Hatta bu oyunlardan çoğu artık kurumsal yapıda olup oyuncu sayıları normal metin2 oyunuyla yarışmaktadır.

Bir araştırmaya göre tüm metin2 pvp server oyuncularının toplamı, normal metin2 oyununu oynayan oyunculardan daha fazladır. Bu durum metin2 şirketinin de dikkatini çekmiş olmalı ki geçtiğimiz senelerde normal zor oyun deneyimine göre çok daha kolay bir server açmış, bunun duyurusunu yapmış ve bir çok oyuncu ile yeniden buluşmuştur. Ancak günümüzde hala yine tercih sebebi değildir. Bunun en büyük sebeplerinden biri: şahış, şirket veya diğer kurumlar tarafından açılan pvp serverlerin oyun türüne bakıldığında bir çok seçenek bulunmaktadır. Emek, kolay, orta, zor hatta wslik olarak bir çok tür bulunmaktadır. Metin2 bu türlerden oluşturmaya kalksa kendi politikasını çiğneyecek ve geri dönüşü olmayan bir yıkıma girecektir.

Metin2 Pvp Server Nasıl Kurulur?

Metin2 pvp server kurmak herkesin kolay kolay başarabileceği bir iş değildir. Günümüzde metin2 pvp serverler için sitesinden oyununa kadar, hatta oyun içi satın alma marketi + ödeme sistemlerine kadar entegre edip sizlere teslim eden firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar arasında tercih yaparken dikkat etmek gerekir. Bazı firmalar metin2 için gerekli olan sunucu optimizasyonunu iyi yapamamaktadırlar. Bu sebeple firma tercihinizi gerçekleştirirken firmaların referanslarını göz önünde bulundurmalısınız. Referanslara göz attıktan sonra firmanızın size sunmuş olacağı metin2 files türlerine göz atmalısınız. Kurmak istediğiniz oyun tipiyle örtüşen bir filesları yani metin2 oyun dosyaları mevcutsa o firma ile anlaşabilirsiniz.

Metin2 Files Türleri

Metin2'de files türleri genelde oyun zorluklarına göre olur. Oyun içi itemler, moblar (yaratıklar) vs. de buna göre şekillenir. Oyun zorluk tiplerini sıralayacak olursak:

  • Metin2 Emek Serverler
  • Metin2 Zor Serverler
  • Metin2 Wslik Serverler
  • Metin2 Kolay Serverler
  • Metin2 Orta Serverler

Bu server zorluklarına göre metin2 files tipleri değişmektedir. Oyun zorluklarına göre files tiplerinin değiştiği gibi, firmalara göre de files tipleri değişebilir. Kimi firma oyundaki tüm özellikleri istediğine göre değiştirebilir, ve oyun sahiplerine yeni bir deneyim sunar; kimi firma ise eskilerde kalan açığı bol bir oyun dosyası sunabilir. Bu durumda yine başa dönmüş oluyoruz: bir firma ile çalışmadan önce referanslarına, hangi oyunlarla çalıştıklarına, çalıştıkları oyunların o anki durumlarına bakmanızı hatta aktif oyunları indirip az da olsa vaktinizi o oyunu indirip oynayacak kadar ayırmanızı öneriyoruz.

Metin2 Pvp Serverler'e Nasıl Bağlanılır?

Metin2 pvp serverler'e bağlanmak için oynamak istediğiniz pvp serverin sitesinden oyun dosyalarını indirmelisiniz. İndirmiş olduğunuz oyun dosyalarını hali hazırda bulunan metin2 dosyanızın içine atıp, oyunadi.exe şeklindeki oyunu başlatma clientinden oyunu açabilirsiniz. Bazı pvp serverler az önce anlattığım gibi kendi dosyalarını sizlerle paylaşıp mevcut metin2 klasörünün içine atılmasını beklerken, bazılarıysa doğrudan hiçbir işlem yapmadan indirip açabileceğiniz full pack dediğimiz dosyaları paylaşmaktadır. Günümüzde profesyonel pvp serverler ikinci bahsettiğim şekilde çalışmaktadır. Server seçerken de bu kriteri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Pvpserverler.org ekibi olarak bizlere vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.


Bir önceki yazımız olan 2020 Yılının En iyi Knight Online Pvp Serveri başlıklı makalemiz size bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.


Benzer Yazılar

» Metin2 Kaki Çiçeği Nereden Düşer?
» Metin2 Yeşil Şebnem Nasıl Yapılır?
» Pvp Nedir?
» Metin2 Bileziğe Gelen Efsunlar Listesi
» Metin2 Hwal Suyu Nasıl Yapılır?