pvp serverler
  1. Pvp Serverler
  2. Wiki
  3. Server Sahiplerinin Sık Karşılaşacağı Terimler
Yayınlanma Tarihi:

Server sahibi olduğunuzda karşınıza bu türden birçok terim çıkacaktır. Bu size bir sorun ya da iyi bir haber olarak gelebilir. Ancak öncelikli olarak terimlerin ne ifade ettiğini bilmeniz gerekir. Bu terimlerin tanımlarına geçmeden önce konumuzun yalnızca server sahiplerini ya da server kurmayı düşünenleri ilgilendirdiğini belirtmekte fayda var. Eğer bir pvp server oyuncusuysanız ve yanlış yerde olduğunuzu düşünüyorsanız metin2 pvp serverler bölümümüze geçiş yapabilirsiniz.

İP: Modeminiz aracılığıyla sık sık karşılaştığınız terim. 4 bloktan oluşan xx.yy.zz.xyz gibi dizilen sayılar bütünüdür. Server ip düzenlemelerinizde bu terimle sık sık karşılaşacaksınız.Açılımı İnternet Protocol'dür. Sunucunuzun fiziksel adresidir.

Server Files: Oyun dosyalarının bütünüdür. Zaten türkçe karşılığı da budur. Bir pvp server oluşturmak istiyorsanız öncelikli olarak bu dosyalara ihtiyacınız vardır. Oyun içi düzenlemeler de bu dosyalar içinde yapılır.

SQL: Pvp serverınızı oynayan tüm oyuncularınızın, sizin yapmış olduğunuz ayarlamaların da çoğu sql diye çağırdığımız veritabanı bölümünde saklanır. Yönetmek için navicat vs. gibi programlar kullanılır. Kendine has dili mevcuttur. Örnek Kullanım: "select * from player order by level desc"

SSH: Bilgisayarınızda cmd yazarsınız ya işte bu da sunucunuzun cmd'si. Putty gibi programlarla sunucunuza bağlantı sağlayıp yazacağınız komutlarla oyun açma kapama işlemlerinden, sunucu optimizasyon işlemlerine kadar her şeyi burada gerçekleştirebilirsiniz.

Game Source: Oyun dosyaları içerisinde bulunan game adlı dosyadır. Asıl ayarlamalar burada yapılmaktadır. Diff atarak düzenlenen bu dosya, günümüzde açık kaynaklı dosyalar sayesinde doğrudan düzenlenebilmektedir.

DİFF: Diff, tam anlamıyla şifrelenmiş dosyalara komut yollayan bir program, bir yazılımdı. Önceleri oyun kaynağı yani game source şifreliydi ve bu tarz bir programa ihtiyaç duyuluyordu. Şimdilerdeyse şifresiz source codelar paylaşıldı ve bu programa gerek duyulmamaya başlandı.


Bir önceki yazımız olan Metin2 Artık STEAM'de! başlıklı makalemiz size bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.


Benzer Yazılar

» Metin2 Çan Çiçeği Nereden Düşer?
» Metin2 Dok Suyu Nasıl Yapılır?
» Metin2 Source Nedir?
» Metin2 Bileziğe Gelen Efsunlar Listesi
» Metin2 Pembe Şebnem Nasıl Yapılır?