pvp serverler
  1. Pvp Serverler
  2. Wiki
  3. Metin2 Source Nedir?
Yayınlanma Tarihi:

Metin2 Source Nedir?

Metin2 source, yani metin2 kaynak dosyaları oyun ile ilgili ayarların ve özelliklerin belirlenip yer aldığı dosyalardır. Oyun ile ilgili özelliklerin tamamı neredeyse bu dosyalar üzerinde bulunmaktadır.

Source kendi başına kaynak anlamına gelmektedir. Metin2 oyun özelliklerini bu kaynaktan almaktadır. 2015 yılı öncesi tüm pvp serverler'de source şifreliyken; 2015 yılı sonrası piyasada paylaşılan metin2 fileslardaki source dosyası şifresizdi ve düzenlemeye açıktı. Ancak günümüzde, girişimci server kurucuları tarafından yapılan iyileştirmelerin korunması amacıyla şifrelenmeye devam edilmektedir.

Bir files tercihi yapacaksanız tanımlarımızdan anlamış olmalısınızki bu files şifrelenmemiş source yani kaynak dosyasına sahip olmalıdır. Bu sayede diff atma programlarına ihtiyaç duymadan gerekli düzenlemeri yapabilirsiniz. C++ dili ile yazılmış olan source dosyası, çok az kodlama dili bilgisine sahip olan girişimciler tarafından dahi kolayca anlaşılıp düzenlenebilmektedir.

Metin2 Source Nasıl Düzenlenir?

Bununla ilgili yazmış olduğumuz Metin2 Game Sourcesi Açma / Düzenleme / Kapama içeriğimize bakabilirsiniz. Anca kısa da olsa buradan da biraz bilgi verelim. Öncelikle düzenlemek için Notepad++ gibi bir aracı programa ihtiyacınız olacak. Source düzenlemelerini not defteri ile yapmak kodlama yapısına zarar verecektir. Düzenleyeceğimiz dosyaları farketmiş olduğunuz üzere .cpp uzantılıdır. Yani C++ kodlama dili. Dolayısıyla kesinlikle Notepad++ ya da işinizi görecek diğer editörlerden kullanmalısınız.

Bazı source dosyaları:

  • shop.cpp
  • char_item.cpp

Bir önceki yazımız olan Pvp Nedir? başlıklı makalemiz size bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.


Benzer Yazılar

» Metin2 Şeftali Çiçeği Nereden Düşer?
» Metin2 Mong Suyu Nasıl Yapılır?
» Metin2 Enerji Sistemi
» Metin2 Gözlem Bandı Nedir? Nasıl Düşer?
» Metin2 Beyaz Şebnem Nasıl Yapılır?